3D Sub Rosa

3d nyomtatás és tervezés

Nyomtató tunning

2020. október 30. 09:24 - Takichu

Mit cseréljünk le, vagy min változtassunk nyomtatónkon?

Mai napon nézzük át, hogy az új nyomtatónkra kell-e egyáltalán költenünk? Az elején szeretném leszögezni, hogy a nyomtató megy a gyári alkatrészekkel is, de egy kis pénzbeli ráfordítással tudjuk javítani nyomtatási minőségünket. Ezzel a kis kedvcsináló bejegyzéssel remélem sikerül választ adnom a kérdésekre, és segít eldönteni hogy mit vegyünk és mit nem.

A legtöbb nyomtatókelléket kínai webáruházokból tudjuk megrendelni, de vannak azért egyre bővülő számmal magyar webáruházak is. Én személy szerint az Aliexpress-t ajánlom, nekem eddig még semmi problémám se volt vele. A nyomtató gyártók külön piactérrel rendelkeznek (pl. Creality), és vannak már külön utángyartással és esetleges tunninggal foglalkozó gyártók is (pl. Two Trees, Big Tree Tech). Érdemes ezeknél vásárolni, sokan rendelkeznek európai raktárokkal is, így a vám miatt se kell aggódnunk. A kínai vásárlásról nem is szeretnék továbbiakban beszélni, ha valaki szeretné jobban beleásni magát, akkor ajánlom a RendeljKínait oldal idevonatkozó útmutatóját.

 Extruder

Az egyik előző cikkben már említettem az extruder témát. A legtöbb olcsóbb kategóriás nyomtatónk műanyag extruderrel érkezik meg hozzánk. Természetesen ezzel is működik, de sajnos elég hamar tud törni vagy éppen repedni. Töréssel már nem tudja pontosan adagolni a filamentet, ezért ilyenkor mindenképpen cserére szorul. Ha már cseréljük egyszerű extruderünket (és ugyanilyen általánosat tervezünk a helyére), mindenképpen legalább fémre cseréljünk! A lenti képen egy piros színű egyszerű fém extrudert láthattok.

Amennyiben egy kicsit több pénz van a pénztárcátokban, megnézhetitek a BMG clone extrudereket is. Ebből nem érdemes az úgymond noname eladók másolatait venni, mert azok elég sorjásak tudnak lenni (rendszerint 2-3 ezer forint körül is mennek már ilyenek). A bevezetésben említett gyártók gyártanak értelmesebb "klónokat" is, ezek drágábbak (6ezer forint körül), de minőséget is képviselnek. Lenti képen egy olcsóbb klón extrudert láthattok még beszerelés előtt.

 

Véleményem szerint ne várjuk meg amíg nyomtatás közben törik el a műanyag extruderünk, nyugodtan rendelük le kínából hozzá a tartalékot. Amennyiben még csak tanulod a nyomtatást, az egyszerűbb fém extruder is megteszi, ami kb örök élet innentől kezdve (kivéve a fogaskerék, mert az elkophat).

PTFE-cső

A PTFE-cső lényegében egy pneumatikai teflon cső, ami a filament közvetítő csatornája a hotend felé. Általában a feér színű, gyári is teszi a dolgát, amíg el nem dugul. Dugulás mellett még a magas hőmérsékleten való nyomtatás miatt meg is olvadhat/éghet. Ilyenkor cserére szorul. Cserélhetjük gyári minőségre is, és cserélhetjük jobb minőségre is. Jobb minőségű PTFE csöveket a Capricorn gyárt. Ezek a Capricorn csövek jobban bírják a hőmérsékletet, és stabilabban is továbbítják a nyomtatószálat. Rendszerint kék színűek, de vigyázat mert gyakran hamisítják. Csakis igazolt forgalmazótól (vagy gyártói piactérről) vásároljunk ilyet!

Tartalékként rendeljünk be 1-2 méter PTFE csövet. Ha minőségibb nyomtatást és tartósabbat szeretnénk, akkor válasszuk a drágább Capricorn csöveket. 

Bed rugók

Tárgyasztalunk egyenletességét a sarkain található rugók feszességének állításával tudjuk beállítani. Ezek nem valami erős rugók gyárilag, gyakran utána kell állítani. Gyári minőségűt ebből nem érdemes rendelni, hanem csak erősített rugót. Rendszerint sárga színűek.

 

Megerősített rugóink segítségével is utána kell állítani időnként a tárgyasztalnak, de azt precízebben tudjuk velük megtenni. Amennyiben unod az állandóan nagy mértékben elmászó kalibrálásaid, úgy érdemes egy ilyen filléres cuccba beruházni.

Motor damper

Gyári nyomtatónk hangos tud ám lenni, főleg ha mellette akarunk aludni. Mindenkinek eszébe jut, hogy hogyan lehetne halkítani masinánkat. Leghangosabb dolgok a nyomtatónkon a következők: Ventilátorok, léptető motorok, motorvezérlés. A stepper motort a lenti képen látható csillapítóval tudjuk halkítani.

Én nem ajánlom beszerzését, hiszen macera beszerelni, és ráadásul nem is segít sokat gépünkön.

TL-smoother

 A motor lengéscsillapítónál tárgyalt hanghatásnál maradva következik az újabb upgrade. Az alaplapi X/Y/Z/E motorvezérlő csatlakozói valamint maga a léptetőmotor közé egy 4-8 diódából álló diódahidat rakhatunk be, ami által nyomtatónk egy kissé halkabb lesz. A TL-smoother-nek azonban nem ez az igazi előnye, hanem hogy a nyomtatási felületünk sokkal simább is lesz. A gyári 8 bites alaplapoknál érdemes ez berakni, de a 32 bites lapoknál nem indokolt a használata.

Nagyjából pár ezer forintból kihozható a 4 db smoother. Vásárlás előtt azonban érdemes elgondolkodni, hogy nem egyből egy 32 bites alaplapot vásárolunk inkább.

32 bites alaplap

Következő fejlesztésünk, a legdrágább bővítések közé tartozik, de talán ez a legfontosabb elektronika upgrade is. A régi nyomtatókat 8 bites alaplappal tervezték, ami eléggé korlátozott lehetőségeket is hordozott magával. Az újabb 32 bites alaplapok sokkal halkabb működéssel tudnak jobb minőségben nyomtatni. Itt már nincs szükség diódahidakkal való trükközésre sem, egyszerűen beüzemeljük és meg is volnánk vele. A gyártói weboldalon folyamatos firmware frissítéseket tölthetünk le hozzá, ami még precízebbé teheti a nyomtatást. Képeken láthatunk egy ender 3 pro gyári alaplapot (zöld) és egy SKR mini V2.0 32 bites alaplapot (fekete)

Ezen az SKR lapon már több csatlakozónk is van, többek közt lehetőségünk van a dual Z motorok, a BL-touch valamint különféle ventilátorok bekötésére is.
Amennyiben egy nem túl drága nyomtatót vásárolunk elsőnek, úgy egy új alaplapot is érdemes beszerezni hozzá. Ezt a fejlesztést tartom az egyik legfontosabbnak a fém extruder mellett. Áruk nagyjából 10-15 ezer forint körül mozog.

Ezeket a fejlesztéseket találom ajánlottnak egy szűz nyomtató bővítésére. Vannak még más lehetőségek is, például BL-touch szenzor, filament érzékelő, érintőképernyős LCD kijelző, wifi modul, V6 hotend, de ezekre már akkor érdemes majd beruházni, ha egy kicsivel komolyabb céljaink vannak a nyomtatással. A későbbiekben majd még ezekről is lesz részletesen szó. Ezek helyett próbáljunk meg betárazni inkább a kopó alkatrészekből, úgymint:

  • X-Y szíj
  • POM görgő
  • Nozzle
  • Hotend, hozzá fűtőpatron és termisztor, valamint teflon cső

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://3dsubrosa.blog.hu/api/trackback/id/tr7616263384

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása