Ez a blog nem csak a 3d nyomtatással, és annak a hardveres részével foglalkozik, hanem a szoftveres részével is. Amikor megvásárolod az első 3d nyomtatódat és sikeresen összeraktad és talán kalibráltad is, rájössz egy dologra: ugyan hogyan és mit is lehet most ezzel kinyomtatni? Általában a nyomtatóhoz adnak egy microSD kártyát is, amin akad néhány próba fájl, amivel le tudod tesztelni a nyomtatódat. De örökké senki sem akar kiskutyákat meg hajókat nyomtatni, úgyhogy vágjunk is bele hogyan és milyen formátumot tudunk a továbbiakban kezelni.
Először is ha nyomtatni akarunk, szükségünk lesz egy 3d-s fájlra. Ennek a fájlnak .stl vagy .obj formátumúnak kell lennie. Ezeket a fájlokat nem tudjuk csak úgy kinyomtatni, hiszen a nyomtatónkra ezt a fájlt gcode formátumba fel kell szeletelnünk. Gcode-ot a CNC gépeknél találták még ki az 1980-as években. Lényege, hogy ez a fájl már tartalmazza a CNC fej mozgását. A nyomtatónk is hasonlóan működik, mint egy CNC gép. Itt is a gcode tárolja el a nyomtatási beállításainkat és a nyomtatófej mozgását is. Ezt a gcode-ot tudja kinyomtatni a nyomtatónk.
Tételezzük fel, hogy már megvan a nyomtatni kívánt modellünk .stl formátumban. Elsőnek tapasztalat nélkül még ne nagyon próbálkozzunk meg rajzolni. Léteznek olyan oldalak, ahova jó szándékú tervező hölgyek és urak töltöttek már fel számtalan 3d-s modellt, rengeteg kategóriában. Ajánlott oldalaknál gyűjtöttem össze pár ilyen oldalt (pl Thingiverse). Ezeket a tárgyakat már be is tudjuk importálni a szeletelő szoftverünkbe, hogy készítsünk belőle gcode-ot. A szeletelő szoftverünk neve Ultimaker Cura, amivel egy egész poszt sorozattal fogok foglalkozni. Ha érdekel titeket, akkor olvassátok majd a következő részeket is!
Cura szoftver beszerzése
A Cura egy ingyenesen beszerezhető szoftver mindenki számára. Annyit kell tennünk, hogy látogassunk el az Ultimaker weblapjára, és már a főoldalon leszedhetjük az aktuális verziót. Ez a program elérhető Windows, MacOS és Linux operációs rendszerekre, amiből a 64 bites verziók az ajánlottak, Telepítése nem bonyolult, magyar nyelvű telepítővel rendelkezik. A program maga viszont angol nyelvű. Létezik hozzá magyarosítás, amit tényleg csak azoknak ajánlok, akik kicsit se éreznek magukban késztetést az angol iránt. Az angol változatot azért tartom előnyösnek, mert ha valamit nem tudunk és google-ben kutakodni akarunk utána, akkor ott kizárólag csak az angol nyelvű szakszavakkal tudunk utána keresni. Miután befejeződött a telepítés, indítsuk el a programot.
Az első indítás
Első indítás során egy beállítási varázsló fog elindulni. Amit most ebben az esetben figyelmesen csináljunk végig, mert később fontos lesz
Miután elfogadtuk a felhasználói szerződést, létrehozhatunk egy Ultimaker accountot. Ez nem kötelező, ezt a lépést kihagyhatjuk. Ha végigpörgetjük az aktuális verzió újdonságait is, akkor egy nyomtató kiválasztóval találjuk szembe magunkat. Itt kétfajta kategória között választhatunk: internet kapcsolattal rendelkező nyomtató, valamint internet kapcsolattal nem rendelkező nyomtató. Ha a nyomtatónk rendelkezik internet kapcsolattal, akkor megkereshetjük akár IP cím alapján. Ha nem rendelkezik a nyomtatónk internet kapcsolattal akkor se keseredjünk, kiválaszthatjuk egy előre meghatározott jó nagy adatbázisból.
Ha nem találjuk a nyomtatónkat az adatbázisban (mert mondjuk saját építésű), akkor a custom menü alatt definiálhatjuk. Ha kiválasztottuk a nyomtatónkat, akkor megadhatjuk az alap paramétereit. Amennyiben szerencsénk van és ki tudjuk választani a nyomtatónkat a listából, akkor már egy csomó érték ki is lesz töltve.
Printer settings alatt beállíthatjuk:
- a nyomtatási területet X-Y-Z koordinátákra, mm-ben megadva
- a tálca formáját (rectangular/elipsis)
- az origó elhelyezkedését
- rendelkezik-e a nyomtató fűthető tárgyasztallal (heated bed)
- rendelkezik-e a gép külső hőmérsékleti stabilizátorral (ha burkolt a nyomtató, és tudjuk is szabályozni a hőmérsékletet)
- gcode-ot milyen firmware fogja kezelni
Printhead settings alatt beállíthatjuk a nyomtatófej fizikai paramétereit és az extruderek számát is.
A menüablak alatt két szövegmezőben beállíthatjuk a kezdő és végső gcode programsorokat, hogy a nyomtatás elindítása során mivel kezdődjön és végződjön a nyomtatás. Kezdetben még ezt nem nagyon kell bántanunk.
Nem csak a nyomtatók paramétereit, hanem az extruder paramétereit is itt tudjuk beállítani. Talán a legfontosabb a felhasználható anyagátmérő megadása (1,75 mm).
Amennyiben ezekkel készen vagyunk, megjelenik előttünk egy üres tárgyasztal raszterekkel felbontva. Következő részben megnézzük a különböző nézetablakok jelentését és egyéb alap cura beállításokat.