3D Sub Rosa

3d nyomtatás és tervezés

Ultimaker Cura - 1. rész

2020. október 19. 23:17 - Takichu

Általános beállítások, anyag hozzáadás

Folytatván az Ultimaker Cura sorozatot, mai bejegyzésben megnézzük többek közt az általános beállításokat, valamint az anyagfelvételt.

Előző posztban az első indításnál hagytuk abba, elvileg mindenkinek a kezdőképernyőt kell látnia. Most a fenti szalagmenüt nézzük át. Amennyiben a nyomtatónkat nem jól állítottuk be az első indítás során, akkor azt újra megtehetjük a "Settings" menü "Printer" menüpontja alatt. Itt tudjuk módosítani az előzőleg felvett nyomtatót, vagy éppen új nyomtató profilt is tudunk hozzáadni. A "Settings" menüben maradva nem csak a nyomtató felvételt tudjuk kezelni, hanem az extrudert is. Itt a nyomtató beállítástól függően vannak számozva az extruderek. Mivel vannak több nyomtatófejjel rendelkező nyomtatók, ezért mindegyiknél be tudjuk állítani a fúvóka átmérőjét és a használt anyagot. Legáltalánosabb nozzle méret a 0,4 mm, a legtöbb nyomtató alapból ezzel van felszerelve, így ezt is hozza alapból a programunk. Itt tudjuk még a "Material" menüpont alatt kiválasztani az alapanyagot. Viszonylag nagy az adatbázis, de nem minden van benne. Ha olyan anyagot használunk a nyomtatáshoz, ami nincs felvéve, azt a "Manage materials" (ctrl+k) opcióval tudjuk megtenni. A tovább gombra kattintva meg is nézhetsz egy példát erre vonatkozóan.

Anyagfelvétel

A megnyíló ablakban a "Create" gombbal tudsz létrehozni egy új anyagot, vagy a "Duplicate" gombbal egy meglévő anyagot megduplázni, és azt szerkeszteni. Új anyag létrehozásakoraz alábbi ablakot kell látnunk:

Most én egy magyar gyártótól, a Filanora cég sárga színű PLA filament anyagát vettem fel. A filament tulajdonságait (mint például a sűrűsség [g/cm3]) a gyártói honlapokon a műszaki adatlapokon fel vannak tüntetve. A sűrűsséget és a súlyt azért is jó kitölteni, hogy láthassuk kb. hány méternyi anyag van felcsévélve a dobra. Az ár egyértelműen nem befolyásolja a nyomtatás minőségét, de én szeretem megadni azt is pontosan, ugyanis majd a tárgyaink szeletelésekor ki fogja írni nekünk a program ezekből az adatokból, hogy mennyi az anyagköltségünk. Amennyiben nektek euróban van megadva a pénznem, úgy a menüszalag "Preferences", "Configure Cura" menüje alatt beállíthatjátok a kívánt pénznemet. Ha mindezt kitöltöttük, akkor már láthatjuk is a program által kiszámított méterenkénti anyagárunkat. Alul a leírásban írhattok hozzá bármilyen megjegyzést magatoknak. Én oda szoktam írni pár sorban a gyártó által ajánlott hőmérsékleteket, és azt hogy hol és mikor vásároltam az anyagot, így a későbbi vásárláskor az árváltozást is nyomon tudom követni.

Következő fülön láthatjuk a nyomtatási beállításokat. Amikor kiválasztjuk majd az anyagot szeleteléskor, akkor ezeket a beállításokat fogja majd magával hozni automatikusan a program. Természetesen ezt majd a szeleteléskor is módosíthatjuk. Én most a gyártói adatlap ajánlásait követve kitöltöttem a nyomtatási hőmérsékletet 205°C-ra, a bed hőmérsékletet pedig 50°C-ra. Készenléti hőmérséklet maradhat, a visszahúzás távolsága és sebessége a nyomtatótól függ. Erről majd egy későbbi kalibrálós posztban lesz majd szó. A PLA hűtést igényel, ezért az maradhat is maxon. Az ablakot a "Close" gombbal itt be is zárhatjuk.

Kilépéskor láthatjuk, hogy a nyomtató ki is választotta magának a frissen létrehozott anyagunkat. Ebben a gyorsmenüben ki tudjuk választani magunknak a nyomtató profilunkat, a nozzle méretét és a filament anyagot is.

Általános beállítások

A "Settings" menüablakot hagyjuk most magára, és nézzük meg a "Preferences" menüablak "Configure Cura" menüjét. Ismerős kép tárulhat elénk, hiszen ugyanaz a beállítási ablak ugrik fel mint az előbb, csak a bal oldali listában a "Settings" fül van kiválasztva. Felül beállíthatjuk magunknak a fentebb említett pénznemet.

Itt tudjuk még beállítani a Cura témát és a nyelvet is. Lentebb még általános beállítások vannak, mindenki a maga ízlése szerint konfigurálhatja. Néhány fontosabb beállítást megemlítenék azért:

  • Slice automatically, azaz automatikus szeletelés. Nem ajánlom bekapcsolni, hiszen egy izmosabb tárgy nagyon megfoghatja gépünket.
  • Display overhang, azaz túlnyúlás mutatása. Ha bekapcsoljuk,a tárgyunkon piros színnel jelölni fogja azokat a pontokat, ahol szükséges alátámasztani. Erről majd később.
  • Ensure models are keep apart, azaz a különböző modelljeinket nem tudjuk egymásba illeszteni a tárgyasztalon.
  • Privacy menüpontban testreszabhatóak a program frissítés keresése és az anonim adatok küldése

Természetesen a többi beállítás is fontos, de szerintem azok kicsivel egyértelműbbek. Amikor már belejövünk, úgyis bátrabban fogjuk már állítgatni a dolgokat.

 

Mai Cura részünkben megnéztünk pár általános Cura beállítást és az anyagfelvételt is. A szeletelésig még mindig nem jutottunk el, de a következő részben már egyre közelebb kerülünk majd hozzá.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://3dsubrosa.blog.hu/api/trackback/id/tr1116246840

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása